Značka Eternit má své místo i v 21. století

vlaknocementova-vlnovka-krytina

Původ slova eternit pochází z Latiny, přesněji z latinského slova „Eterna“, což v překladu znamená „věčnost“. Tradice a budoucnost se spojuje v značce Eternit. Střešní krytina s více než stoletou tradicí je díky svému vzhledu a vlastnostem s oblibou využívána i v dnešní moderní architektuře.

Při výrobě produktů značky Eternit se využívají suroviny šetrné vůči životnímu prostředí. Tyto suroviny jsou portlandský cement, voda, vzduch, mletý vápenec, celulóza a organická vlákna používané ke stabilizaci výrobku. Spojením těchto surovin vzniká vláknocementový materiál, který spojuje vlastnosti jako je pevnost, stálost a odolnost proti povětrnostním vlivům počasí a také nehořlavost.

V minulosti bylo označení „eternit“ spojené především s azbestem, či přesněji azbestovými deskami, které byly již dříve zakázány kvůli jejich zdravotní závadnosti. Moderní vláknocement nemá s azbestem nic společného kromě své minulosti, přičemž azbestová vlákna byly nahrazeny vlákny z celulózy a dalších organických materiálů.

Střešní krytina Eternit

Z moderního vláknocementu nabízí značka Eternit i střešní krytinu, která je známá pod označením maloplošné šablony a vlnitá krytina (tzv. vlnovka).

Právě různé tvary šablon, ve kterých se krytina Eternit Dacora nabízí, umožňují komplexnější řešení konkrétních střešních detailů. Lehká použitelnost a také nízká hmotnost této krytiny ji podle výrobce předurčují pro použití zejména na novostavbách a rekonstrukcích, jelikož jejich vzhled imituje i tradiční tašky. To znamená, že nedojde k znehodnocení estetického hlediska a celkového dojmu z konkrétní stavby. Nejrozšířenějším způsobem krytí (pokládky) je tzv. francouzské, německé a dvojité krytí.

Pro ​​použití na hospodářské budovy, především v oblasti zemědělství, je zde pak vlnitá vláknocementová krytina Eternit Baltic, kterou si právě asi nejčastěji pamatujeme jako azbestovou vlnovku, která se používala nejen v ekonomice, ale i na vesnicích.

Francouzské krytí

Historicky nejpoužívanější v našich zemích je eternitová šablona o rozměrech 40 × 40 cm (nazývaná také česká šablona), která při způsobu francouzského krytí na koso dodá střeše klasický, ale zároveň originální vzhled. V našich zemích je osvědčená již více než 100 let. Díky své kvalitě, stabilitě a odolnosti povrchové úpravy je francouzské krytí nejvíce vyhledávanou variantou maloplošných šablon, která je oblíbená stejně u odborníků tak u laické veřejnosti.

Své uplatnění má při rekonstrukcích historických staveb. Je uznávaným a ceněným řešením obnovy střech i odbornou veřejností z oblasti ochrany našich historických památek. Díky své vysoké estetické a funkční hodnotě je stejně oblíbená i u individuálních stavebníků, ať už při rekonstrukci rodinných domů, kde vyhrávají díky své malé hmotnosti a nízké hlučnosti střechy za deště, ale i u novostaveb zejména pro svůj výrazný vzhled, ekologičnost a v neposlední řadě i příznivou cenu.

Německé krytí

Dlouhověká krása vláknocementových šablon ukládaných způsobem německého krytí působí i dnes klasickým vzhledem, ale také velmi moderním dojmem. Tomuto řešení se dokonale daří naplňovat požadavky dnešní doby a požadavků, při nichž je důležité skloubit poměr ceny a originálního vzhledu střechy a tím i celé stavby nebo rekonstrukce.

Německé krytí umožňuje obložit štíty, vikýře, komíny a tak dosáhnout jednotný vzhled celé střechy. Standardním formátem, vycházejícím z tradice je rozměr 30 × 30 cm. S formáty od 25 do 40 cm délky hrany je možné německé krytí harmonicky přizpůsobit podle příslušných rozměrů každé střechy.

Tento typ vláknocementové šablony je vhodný zejména na rekonstrukce historických budov. Na druhé straně navzdory svému klasickému, historicky osvědčenému vzhledu působí velmi moderním dojmem. Plně vyhovuje technickým požadavkům kladeným na moderní střešní krytiny, které vyhovují požadavkům dnešní doby.

Můžete si vybrat mezi hladkým povrchem nebo povrchem se strukturou břidlice, obloukem na levé či pravé straně.

Dvojité krytí

Dvojité krytí s obdélníkem propůjčuje střeše moderní vzhled s anglickou elegancí a zároveň zajišťuje vyšší odolnost před povětrnostními vlivy. Eternit Dacora ve vyhotovení pro dvojité krytí vytváří moderní vzhled střechy s přímými a čistými liniemi, oblíbenými zejména u projektů moderní architektury.

Toto provedení je dosaženo pomocí dvou typů šablon rozměru 30 × 60 cm tzv. Anglického obdélníku s pravoúhlými rohy a Dánského obdélníku se zkosenými rohy . Každé místo na střeše je dvakrát pokryté střešní krytinou, čímž poskytuje vyšší bezpečnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Šablony pro dvojité krytí jsou nabízeny s hladkým nebo strukturovaným povrchem.

Eternit Baltic

Vlnitá střešní krytina Eternit Baltic je z přírodního a ekologického materiálu s nízkou hmotností. Je charakteristická vysokou pevností, odolná vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Snadná a rychlá montáž a široká škála doplňků a barev byly přizpůsobeny požadavkům na použití vlnovky především pro hospodářské stavby.

Výroba tohoto zajímavého produktu probíhá v novém a nejmodernějším výrobním závodě v Akmene. Je vhodná na šikmé střechy s minimálním sklonem od 10° a opláštění fasád nejen v zemědělství, ale i v průmyslu.

Fasádní desky Eternit

Vláknocementové desky se využívají nejen jako střešní krytina, ale také jako obkladový materiál pro odvětrané fasády budov. Díky širokému spektru rozmanitých barev splňují fasádní desky Eternit požadavky na celkovou estetiku stavby a harmonické začlenění do okolního prostředí.

Equitone

Fasádní desky Equitone z vláknocementu umožňují architektům vytvořit nadčasové fasádní kompozice různých staveb. Spojují v sobě nadčasovost i tradici. Umožňují ztvárnění originálních fasádních kompozic, čímž zdatně sekundují architektům při realizaci jejich architektonických idejí. Materiál vděčí za svou kvalitu prvotřídním vstupním surovinám a precizní technologii výroby. Možnosti jeho použití na stavbách jsou prakticky neomezené.

Eternit Cedral

Vláknocementové rovinné fasádní desky Eternit Cedral jsou určeny pro venkovní použití, zejména opláštění stěn a stropů. Jsou velmi odolné vůči hnilobě, ohni, mrazu a také proti mechanickému opotřebení. Vyráběny jsou s hladkým nebo strukturovaným povrchem. S těmito obkladovými deskami je možné docílit zajímavých kompozic v horizontálním nebo vertikálním směru. V nabídce se nachází základní přírodní nátěr a 30 barevných odstínů.

Eternit Eterplan

Vláknocementová stavební deska Eterplan je vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům, hnilobě, mrazu, nárazu a je také UV stabilní. Vzhledem ke své specifické vlastnosti nachází uplatnění v průmyslu a zemědělství. Stavební deska je využívána například jako kryt hlavy komínu, kryt pro ventilační trubky a podobně, není primárně určena pro použití na fasády, resp. při použití v exteriéru je nutné ji dále povrchově upravit.

Eternit EterBoard HD

Stavební desky Eternit EterBoard HD se vyrábějí na speciálním zařízení Hatschek, jsou dvakrát lisované a autoklávovány. Dají se volitelně formátovat, použití nacházejí v průmyslu i v zemědělství.

Foto: Creaton SEE



Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.