Zbavte se zahradních škůdců přírodní cestou

Mít vlastní zahradu je snem asi každého. Obzvláště v těchto krásných letních dnech jsou stěny panelových domů doslova peklem. Pokud máte to štěstí a můžete si snídani dopřát na vlastní terase a celý den pak relaxovat na čerstvě posečeném trávníku vašeho pozemku, můžete být opravdu šťastni. Nicméně o zahradu je třeba pořádně pečovat, neboť má jednak tendence pustnout, ale bohužel ji také často napadají škůdci, kteří mohou během chvíle zničit celou úrodu, veškeré květiny a z překrásného záhonu nadělat prakticky kompost. Zbavit se škůdců mže být mnohdy velmi obtížné, obzvláště v případě, nechcete-li zem zatěžovat chemikáliemi. My vám ale přinášíme několik ověřených tipů a triků, které by vám měly pomoci.

Jak na plísně?

K nejčastějším a také nevytrvalejším zahradním škůdcům patří rozhodně plísně a houby. Ty jsou jakýmsi nezmarem, který má tendence se své kořisti hodně dlouho držet a následně se vracet. Pokropit trávník nebo rostliny chemickou přísadou je sice řešením, ale vy si tak nejenom zničíte celou úrodu, ale také zeminu pod ní, která bude velmi dlouho v procesu regenerace. Vyzkoušejte proto raději přírodní kopřivový výluh, který je skvělým hnojivem a navíc dokáže účinně hubit plísně a jejich zárodky. Výhodou je také fakt, že vás nebude stát téměř žádné finance.

Pryč s mravenci

Mravenci jsou typickou součástí přírody. Pokud někde kempujete nebo se pohybujete v lese, je celkem samozřejmé, že na ně narazíte, ovšem u vás doma by vám mohli opravdu vadit a překážet. Jak se tedy zbavit otravných štiplavých tvorů, kteří mají tendence vlézt i do jídla? Jednoduše je pokropte výluhem z levandule nebo tymiánu, případně oblíbené květiny obestavte těmito bylinkami. Mravenci se úrodě pak vyhnou obloukem.

Past na běláska

Bělásek je roztomilý malý motýlek, ovšem pouze do té doby, než se rozhodne klást vajíčka, která celou úrodu dokonale zdevastují. Běláskovi v kladení vajíček zabráníte jednoduchým způsobem, a to takovým, že přes úrodu natáhnete síťku s menšími oky. Motýlek se k zelenině a listům nedostane a raději půjde klást na louku.

Kachna proti slimákům

Dalším velmi otravným škůdcem, sou slimáci. Ty konzumují salátové listy, ale také například jahody nebo angrešt. Slimáci se mohou některou sezónu extrémně přemnožit a dokonale zničit vše, co jste tak budovali. Jak se jich tedy jednou pro vždy zbavit? Zapomeňte na babské klepy v podobě soli a octa a raději si pořiďte indickou kachnu. Ta si na nich zaručeně smlsne a ještě vás ráda zbaví i jiné havěti.

 

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.