Základová deska na klíč nebo svépomocí?

Stále více do objevují návody na výstavbu domu svépomocí. Detailní postupy jednotlivých kroků popisují jednotlivé fáze včetně vyúčtování, použitého materiálu a samozřejmě postupů. Základovou desku také lze postavit svépomocí, ale otázka zní, zda se to vyplatí i přes cenu možné úspory finančních prostředků nebo je lepší základová deska na klíč? Odpověď naleznete v našem článku.

Co je základová deska?

Základová deska je jedním z nejdůležitějších prvků celého domu. Je to prvek, který přenáší zatížení konstrukce do podkladu. Je tak velice důležité, aby celá její výstavba probíhala v naprostém pořádku, bez chyb a nedostatků, které by se později mohly projevit jako katastrofální.

 Vyplatí se to svépomocí?

Celková výstavba domu se svépomocí vyplatí a vyjde až o 2/3 levněji než je tomu u staveb na klíč. Výhodou je, že si sám majitel vybírá materiál, ze kterého chce stavět a tedy i sám volí cenu a dodavatele. Navíc se ušetří za pracovní sílu. Ovšem je zde jedno velké ale. Aby výstavba rodinných domů vyšla opravdu levněji, je potřeba vše udělat bez chyb a nedostatků.

 Vzniklé chyby a nedostatky mohou narušovat celkové fungování stavby, které se nemusí projevit hned, ale až s časem. Takové opravy pak vyžadují pomoc odborníků a jejich ceny přesahují částky, které byly díky stavbě svépomocí ušetřené.

Chyby v základové desce

Pokud bude základová deska vystavěná neodborně a bez asistence odborníků s potřebnými znalostmi a zkušenostmi je možné, že se provedené chyby projeví na výsledné stavbě.

  • pohnutí stěny

  • rozjetí stěn ztraceného bednění

  • praskliny omítky

  • opadaný strop

  • zkřížená okna a dveře

  • problémy s podlahou

Bez odborné pomoci to nejde

Během výstavby základové desky je potřeba některé fáze vyřešit za pomoci odborníků nebo odborných strojů či materiálů. Představa, že to půjde jen s rodinnými příslušníky, kamarády a známými je tak mylná.

  • sejmutí ornice

  • betonování

  • zdění tvárnice

  • odizolování stavby

 Tyto fáze se bez pomoci odborníků neobejdou. Jednak by to stálo daleko více času a navíc některé z nich nejsou ani fyzicky možné.

Sejmutí ornice

Na pozemku, který ještě nikdy nebyl zastavěn, je potřeba sejmout nebo skrýt ornici, a to ve výši 0,2 metru. Na takovou práci je potřeba využít speciálních strojů, které je možné si vypůjčit a obsluhovat sám, pokud je na to člověk dostatečně zkušený, nebo si ho pronajmout i s obsluhou.

Není beton, jako beton

Pevnost a kvalitu celé základové desky ovlivňuje použitý beton. Beton, který lze vyrobit přímo na stavbě z předem nakoupených surovin je možné využít pouze na vylití ztraceného bednění, zdění tvárnic a základových pásů.

 Na vylití betonové desky se takový beton vůbec nehodí, ale je potřeba použít beton, který se vyrábí pouze v betonárnách. Takový beton je sice dražší, nelze ho připravit svépomocí, ale zaručí kvalitní a spolehlivější vlastnosti.

Povinná izolace

Ze zákona je dané, že celá stavba musí být tepelné odizolovaná. Navíc tepelná izolace zbavuje dům problémů s vlhkostí. Důležité je, aby byla položena bez chyb, jako je špatné ukotvení nebo špatné spojení jednotlivých dílců.

 To stejné platí také pro hydroizolaci. U té je důležité, aby byla položena jako jeden souvislý materiál. Jedině tak se zabrání k zatékání do stavby a vzniklým problémům s vlhkostí a následnému ničení domu.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.