Zahrada ve svahu: jak ji vybudovat

Svažité pozemky jsou jedny z nejhezčích pozemků, a to díky tomu, že většinou z nich bývá nádherný výhled do okolí. Zahrady ve svahu však mají i své a nevýhody, a to že jejich výstavba a údržba bývá velmi náročná.

Asi nejrozšířenějším způsobem jak zahradu ve svahu řešit, je vybudování několika teras na příslušném pozemku. Je to sice poněkud technicky i fyzicky náročné, ale výsledek skutečně stojí za to. Svah se stupňovitě rovná na jednotlivé terasy, které se podepřou.

Jak už byl řečeno, zahradu ve svahu řešíme povětšinou vybudováním teras. Terasy se dají budovat z mnoha materiálů. Jeden z nich je kámen, ze kterého můžeme vybudovat tzv. suchou zídku. Suchá zídka se nejlépe buduje z kamenů posbíraných po blízkém okolí. Kameny se postupně skládají na sebe bez použití jakékoliv pojící směsi (např. malty). Kameny se pouze prosýpají zeminou a později se do vzniklých mezírek zasazují rostlinky. Suchá zídka by měla mít základ minimálně padesát centimetrů, ovšem výšku pouze metr, z důvodu toho, že kdyby byla vyšší, zídka už by nebyla stabilní. Kameny stavíme šikmo proti svahu, aby byla zajištěná stabilita. Průběžně prosypáváme pískem a zeminou kvůli dobrému odvodnění.

Palisády ve svahu zahrady

Další možností jak zahradu ve svahu řešit je pomocí ozdobných palisád. Palisády mohou být ze dřeva nebo z betonu. Dřevo sice vypadá přírodně a zahradě ve svahu sluší, ale časem začne trouchnivět. A tak vhodnější variantou jsou betonové palisády, které jsou k dostání ve stavebninách v různých šířkách a výškách. Betonové palisády zapadnou do zahrady lépe, když je necháte pokrýt mechem nebo nějakou pnoucí rostlinou. Jinak beton má pověru ošklivého materiálů. To však nemusí být pravda, setkáme se s ním v podobě různě tvarovaných prefabrikátů rozličných barev. Díky snadné technologii zvládne zídku postavit téměř každý za krátkou dobu a bez použití těžké techniky. Betonové zídky v zahradě ve svahu mají životnost kolem dvaceti let.

Dalším poněkud zvláštním, ovšem dnes už běžným řešením zahrady ve svahu, jsou drátěné stěny tzv. gabiony. Gabiony jsou drátěné koše naplněné různě velkými kameny. Výhodou je jejich rychlá výstavba, možnost stavět i do větších výšek a vysoká životnost. Jestliže vám vadí drátěný vzhled tak to můžete řešit popínavými rostlinami vysazenými k patě kvádru. Stavbou těchto košů se zabývají specializované firmy, které vám doporučí výšku a šířku košů.

Pokud vám vadí jakékoliv materiály, které by zasahovaly do zahrady ve svahu, můžete to řešit přirozenou cestou, a to pokud vzniklé terasy osázíte pouze trávou nebo kobercovými trvalkami. Nejlépe se k tomu hodí skalníky, poléhavé jalovce, barvínek, různé odrůdy vřesů a podobně. Tyto rostliny rychle rostou a zpevní svahy svými kořeny. Jedinou nevýhodu může být to, že ze začátku může být problém s erozí půdy, než se rostliny uchytí.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.