Vybíráme koberec do interiéru

2665-1205262376

Někdo by si ho do bytu nedal, jiný na něj nedá dopustit. I když je v dnešní době mnoho lidí, kteří dávají přednost spíše jiným podlahovým krytinám, koberce i tak mají stále hodně věrných příznivců. Jak ale vybrat ten pravý, aby se neokoukal a dlouho vydržel?

Před výběrem kobercem

Než se pustíte do výběru samotného koberce, ujasněte si, kam ho pořizujete a jakou funkci má plnit. Je důležité vědět, co od něj očekáváte. Při výběru koberce do dětského pokoje budete očekávat jiné nároky než při výběru koberce například do ložnice. Položte si tedy následující otázku, díky které zjistíte, na jaký materiál, hustotu vlasu či barvu koberce se máte zaměřit.

Proč si koberec chcete pořídit? Má mít jen dekorativní funkci, nebo bude mít praktické využití?

Dále si před výběrem také vymezte finanční částku, kterou jste ochotni do koberce dát. Pokud si nemůžete dovolit příliš drahý koberec, doporučujeme sledovat různé akce, ve kterých lze sehnat kvalitní, ale přitom levné koberce.

Na co se při výběru zaměřit?

V případě, že koberec nevybíráte jen pro dekorativní účely, pak je důležité zaměřit se na materiál, hustotu vlasu a barvu koberce. Důležité jsou samozřejmě i izolační schopnosti a druh koberce.

Jaké jsou druhy koberců?

Na trhu je velké množství druhů koberců – vpichované, všívané, tkané, vázané. Dále lze vybírat podle konstrukce, vzhledu, délky vlasu nebo smyčky.

Rozdělení koberců:

  • bytové – metrážové koberce, kusové koberce, běhouny,
  • objektové – zátěžové koberce.

Materiál koberce

Materiál je u koberce zásadní a klíčovou vlastností. Dnes jsou k dostání koberce vyrobené z přírodních či syntetických materiálů. Některé dokonce kombinují obě varianty, díky které vzniká odolná a trvanlivá podlahová krytina.

Přírodní materiály

Tyto koberce jsou vyrobeny čistě z přírodních materiálů. Nejčastěji se k tomu používá bavlna, hedvábí či vlna. K dostání jsou ale i jiné přírodní materiály jako koberce vyrobené ze sisalu, bambusu, mořské trávy či kokosu. Výhodou přírodního materiálů jsou perfektní izolační vlastnosti, odolnosti proti znečištění a regenerace při zatížení. Dokážou také regulovat vlhkost a naopak v suchém prostředí vlhkost dodat. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročnější údržba.

Syntetický materiál

Syntetické koberce jsou vyrobené z umělých vláken, konkrétně z polyamidu, polyesteru, polypropylenu a polyakrylu. Jejich výhodou jsou nízké provozní nákladní a tedy i nižší pořizovací cena. Za nevýhodu se pak považuje menší životnost a náchylnost na poškození vlákny při větším zatížení.

 

Hustota a výška vlasu

Dalším důležitým aspektem po materiálu je hustota vlasu, která ovlivňuje životnost koberce. Zde se zaměřte na počet vláken na metr čtvereční. Čím je počet vláken vyšší, tím je koberec odolnější a tedy vhodnější do zatěžovaných prostor.

Co se týče výšky vlasu, zde to platí přesně naopak než u hustoty. Koberce s vysokým vlasem jsou náročnější na údržbu než si s krátkým, neboť se do nich zachycují různé nečistoty.

Výběr vhodné barvy a vzoru

Výběr barvy a vzoru se odvíjí od toho, kam koberec chcete položit. Pokud potřebujete do frekventovaných částí, doporučujeme volit koberec v tmavším odstínu. Nečistoty se dají dobře zamaskovat i vícebarevným či vzorovaným kobercem. Takové bývají ideální např. do obývacího nebo dětského pokoje.

Naopak světlé jednobarevné koberce nečistoty zamaskovat nedokážou a vyžadují větší údržbu a luxování. Drobné nečistoty vynikají i na příliš tmavém koberci (např. černohnědý odstín).

Barva navíc dokáže ovlivnit i vzhled celé místnosti. Tmavší barvy opticky zmenšují a světlé zase dokážou místnost zvětšit. Při výběru byste měli vzít v potaz i samotný vzhled místnosti. Koberec musí korespondovat se vzhledem a veškerým vybavením.

Co do místnosti s vyšším provozem?

Do frekventovaných pro

storů jsou vhodné zátěžové koberce, které jsou odolné proti poškození, opotřebení a zničení. Doporučují se používat tam, kde nejvíce proudí lidi, tedy do chodeb v bytech, ale i v komerčních prostorech, jako jsou obchody, kanceláře, školy apod.

 

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.