Topení klimatizací? Použití klimatizace v zimě

Kupovat nebo používat klimatizaci v létě, kdy jsou horké dny, je zcela logické a normální. Ale používat klimatizaci v zimě? Napadlo vás někdy využít klimatizaci jako topení? Jestli se to vyplatí a jak to vůbec funguje, to se dočtete v následujícím článku.

Moderní a kvalitní klimatizace dokáží nejen vzduch ochlazovat, ale také oteplovat. Díky opačnému chodu může klimatizace sloužit po celý rok. Ideální je na chladné jarní a podzimní dny. V zimě pak může sloužit jako příležitostné přitápění.

Klimatizace LG v interiéru

Jak topení klimatizací funguje?

Aby mohla být klimatizace využívané také k ohřevu vzduchu, je potřeba aby fungovala jako tepelné čerpadlo. To dokáže při výkonu 400W vyprodukovat až 3kW tepla. Při obráceném způsobu distribuce tepla se vnější jednotka ochlazuje a kondenzuje se v ní vlhkost, naopak vnitřní jednotka vytápí místnost.

Klimatizace jsou schopné samostatně vytopí místnost až do venkovní teploty -20 °C. Optimální venkovní teplota pro topení je od -10 °C do +10°C .Nejvíce jsou však efektivní při teplotě -5 °C. Vytápění tepelným čerpadlem vzduch – vzduch, tak pokryje až 95 % roku.

Vyplatí se topit klimatizací?

Úspornost vytápění klimatizací spočívá v tom, že klimatizace netopí elektrickou energií, ale je elektrickou energií pouze poháněna. O samotné topení se stará tepelné čerpadlo, které funguje na principu venkovní a vnitřní teploty.

Výhodné je to pro ty, kteří si často přitápějí mobilním topením. Oproti němu je totiž účinnost klimatizace při stejném příkonu až trojnásobná. Na vyúčtování elektřiny se to určitě neodrazí, naopak mohou náklady klesnout.

Samotná koupě a finanční investice do klimatizace s tepelným čerpadlem je srovnatelná s pořízením kotle na tuhá paliva. Nejsou však potřeba žádné stavební úpravy, pokládka trubek nebo stavba komínu.

Výhody topení klimatizací

Velkou výhodou je okamžité teplo, jelikož vzduch je ihned po spuštění ohřívaný a není tak nutné čekat než se rozběhne a zahřeje celý systém. Místnosti bývají vytopené do 15 minut. Další výhodou je, že je možné si zvolit, v jaké místnosti se bude topit a kde nikoli.

Přitápění klimatizační jednotkou se zabudovaným tepelným čerpadlem patří mezi nejlevnější zdroje tepla. Je možné se s energetickým závodem dohodnout, po předložení certifikátu, který prokáže, že se jedná o jednotku s tepelným čerpadlem, na nižším tarifu na odběr elektrické energie.

  • zbavení vzduchu prachových částic

  • eliminace pachů

  • šetrné k životnímu prostředí

  • kombinovatelnost se všemi druhy topení

Jak správně vybrat?

Při výběru klimatizace s tepelným čerpadlem je důležité vybírat klimatizace v energetické třídě A+++ nebo A++. Díky tomu se dosáhne maximálních úspor. Pravdou je, že takové klimatizace jsou finančně náročnější, ale v průběhu let se investice vrátí.

Nejdůležitějším faktorem, který je potřeba sledovat, je výkon. Ten se udává v metrech krychlových prostoru. Podle tohoto údaje se pozná, jak velkou místnost je konkrétní model schopen zvládnout. Dalším důležitým kritériem by měla být hlučnost klimatizace. Přílišná hlučnost je velmi rušivým faktorem, který naruší klid domácnosti.

Mezi tradiční výrobce klimatizací patří klimatizace LG nebo klimatizace Samsung. Ty poskytují spolehlivý zdroj vytápění pro domácnosti i firmy. Nabízejí ekonomický výhodné a zároveň ekologicky šetrné klimatizace s využitím obnovitelných zdrojů.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.