Rekonstruujete byt nebo dům? Co vzít v potaz, než začnete?

rekonstrukce

Krásné bydlení ve vlastním stylu je snem mnohých. A docílit to lze u starších typů nemovitostí jedině rekonstrukcí. Každá rekonstrukce bydlení je záležitost jak finančně, tak i časově náročná. Proto před započetím dobře promýšlejte, co vše změníte. Něco lze, ale něco ne.

Bydlet dle současných aktuálních trendů a mít moderní domácnost je ve zdech starších bytů a domů někdy hodně složité. Víte, co si musíte pohlídat a vyřešit, aby se představa co nejvíce setkala s realitou?

Jak tedy postupovat, aby to klaplo?

  • Nutný je dostatek volných finančních prostředků
  • Promyšlení celého projektu
  • Doporučuje se před započetím prací realizovat stavební průzkum
  • Najít a oslovit dobrého a kvalitního řemeslníka či firmu
  • Práci časově rozvrhnout tak aby vyhovovala alespoň zčásti chodu domácnosti nebo mít zajištěno náhradní bydlení na dobu rekonstrukce
  • Pohlídat si průběh prací

Dostatek financí

Na jakoukoli úpravu potřebujete volné finanční prostředky. Něco stojí materiál, něco práce a něco pomůcky i ochranné a úložné prostředky (na nábytek, na podlahy, na boxy a krabice k uložení věcí). Celková suma je dána rozsahem plánované rekonstrukce, tedy toho, zda chcete jen vyměnit sprchový kout, anebo zrekonstruovat půli bytu či domu, anebo dokonce celé bydlení.

Promyšlení celé akce

Během šetření na rekonstrukcí lze čas trávit důkladným promyšlením celé akce tak, abyste ji hladce zvládli vy i řemeslníci. V případě, že chcete realizovat rozsáhlejší rekonstrukcí, tak si můžete v mezidobí pomalu domluvit a zajistit náhradní ubytování a bydlení. U přátel, známých, rodiny či využít své či něčí chaty, chalupy. Není-li zbytí tak lze řešit formou komerčního charakteru – tedy ubytovat se v penzionu, hotelu, atp. V těchto zařízeních lze často při delším ubytování získat příjemné slevy.

Stavební průzkum

Je důležitý z mnoha důvodů. Je nutno na základě půdorysu a prohlídkou celého domu či bytu prozkoumat a zrevidovat rozložení nemovitosti a jejích možností, stavu a nosných příček a zdí. Ne každá příčka a zeď je k bourání vhodná, a ne každý způsob řešení (například vytápění či zdroje vaření) lze vždy použít. Obzvláště je důležité mít to na paměti při rekonstrukci bytového jádra, kde hrají odpady, přívody a vedení elektřiny značnou roli.

Dobrý a kvalitní řemeslník

Stejné je to i při řešení rekonstrukce koupelny v Praze, Ostravě, Olomouci, či kdekoli jinde. Vždy musíte mít na paměti řešení odpadů, vedení trubek a vývodů. S tím se pojí správná volba řemeslníků. Dobrý a kvalitní řemeslník zná i několik možností, variant, a to včetně využití různého materiálu, s čímž by vás měl vždy obeznámit ve svých návrzích řešení v kontextu s vaší představou.

Dobrý a kvalitní řemeslník či firma

Volba firmy či řemeslníka je asi nejpodstatnější částí realizace vaší rekonstrukce. Protože od něj se odvíjí vše – postup prací, jejich kvalita, cena a zčásti také design celého provedení prací. Vybírejte subjekt, který vaši rekonstrukci bude realizovat dobře a s rozmyslem – dle zkušeností známých, přátel a rodiny, podle vlastních zkušeností, nebo na základě referencí a hodnocení jiných zákazníků.

Rozvržení práce a dohled nad ní

Práci je vhodné v konzultaci s řemeslníky časově rozvrhnout tak, aby vyhovovala alespoň zčásti chodu domácnosti nebo mít zajištěno zmíněné náhradní bydlení na dobu rekonstrukce. Také je dobré občas zkontrolovat průběh prací a pohlídat si, jak je vše postupně řešeno. Můžete k tomu třeba angažovat dohled s praxí ve stavebnictví či oboru kterého se rekonstrukce týká, anebo si na to dohlédnout laicky s někým známým orientujícím se v oboru sami. Máte pak jistou, že vše je realizováno v nejvyšší možné kvalitě, profesionálně a rekonstrukce potažmo bydlení vám bude sloužit dlouhá léta bez problémů.   Zdroj foto: Lotabel.cz

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.