Pokoje pro teenagery – jak je zařídit?

Pokud přemýšlíte o založení rodiny či jste se již před pár lety stali šťastnými rodiči, pak jistě víte, že dětský pokoj je neodmyslitelnou součástí každého bytu nebo domu. S malým miminkem se do ložnice bohatě vejdete, ovšem dítě začne růst a měnit své potřeby. Z počátku je to spousta dětských hraček, ty vystřídají hudební nástroje a prostorný pracovní stůl a než se nadějete, máte doma pubertálního teenagera, pro kterého je pokoj útočištěm a po nějakou dobu absolutně nejoblíbenějším místem. Jak tedy mladé slečně či chlapci zařídit pokoj tak, aby byl účelný, snadno udržovatelný a přesto splňoval veškeré představy vaší ratolesti?

Minimum ploch, maximum úložného prostoru

Téměř odjakživa milujete doplňky, poličky, spoustu knih a nejrůznější obrázky, které zdobí jak obývací pokoj, tak ložnici a předsíň? Vy ale pravděpodobně udržujete pořádek a o svou sbírku se náležitě staráte. Toto ovšem u většiny mladých dětí neplatí. Dospívající mládež si na pořádek dvakrát nepotrpí, proto je třeba pokoj zařídit především účelně. Zapomeňte na zdobné poličky, závěsné ozdobné vaky nebo konferenční stolečky. Raději vsaďte na zabudované skříně s praktickými věšáky i policemi, prostorný stůl s šuplíky, pohodlnou židli a pod postel umístěte úložný prostor, který snadno pojme peřiny. Vaše dítě vám poděkuje a vy tak nebudete muset trpět neustálý nepořádek.

Barvu a styl nechte na dítěti

Teenageři mají svojí hlavu, všechno vědí nejlépe a ti poslední, kdo by jim měli do něčeho mluvit, jsou jejich rodiče. Pokud se jedná o nábytek, máte naprosté právo vybrat ten nevhodnější, ovšem co se vymalování a celkového interiéru místnosti týče, dejte své ratolesti volnější ruku. Pozor však abyste to se svou benevolencí nepřehnali, v černé kopce s lebkami by dítě rozhodně bydlet nemělo.

Nezapomeňte na nezbytnosti

Mládež má při výběru stylu svého pokoje tendence jej zařídit jakkoliv, jenom ne příliš prakticky. Pokud zoufale touží po menší pohovce, která se do většího pokoje snadno vměstná, určitě o ni popřemýšlejte, ale mějte na paměti, že školou povinnému dítěti nesmí chybět pořádný psací stůl, zdravotně nezávadná a pohodlná židle, jasné a ostré osvětlení, dostatek přírodního světla v podobě oken, fyziologicky vhodné matrace pro klidný spánek, propracovaný budík a podobně.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.