Letní grilování

Léto a grilování kvalitního masa patří rozhodně k sobě. Každý z nás si po náročném dni plného práce přeci jen rád odpočne, když se v podvečer s rodinou usadí na zahrádku, rozpálí gril a nechá na něm opéct předem naložené maso. Ti co nemají zahrádku, však nemusí zoufat, jelikož s malým grilem můžete grilovat pohodlně i v bytě nebo na balkóně. Existuje mnoho receptů na přípravu masa, a tak i my vám poskytneme pár rad a typů, které by se vám u grilování mohli hodit.

Typy na grilování

Jestliže se rozhodnete grilovat maso, měli byste minimálně den předem koupit maso a začít s přípravou. Je známo, že nejlepší maso na grilování je krkovice, ale rozhodně nic nepokazíte, když se rozhodnete ogrilovat vepřové maso nebo drůbeží maso. Doporučujeme maso nakrájet na silnější plátky (cca 2 cm). Maso se totiž po upečení zmenší a zároveň vám u prostřed plátku zůstane šťavnatější. Z masa odřezejte všechny tučné části. Tuk se totiž při grilování rozpouští a stéká na gril, který se poté z grilu velmi náročně myje. Jestli se obáváte, že chuť masa nebude po ořezání tuku tak výrazná, mýlíte se. Tato myšlenka je přežitek z dob, kdy se maso dělalo na velké množství tuku. Maso bez tuku je zdravější a výraznější chuť mu můžete dodat kořením. Připravené maso byste neměli naklepávat, a to z důvodu toho, aby nevytekla šťáva a maso po ogrilování nebylo suché. Maso pouze pořádně promačkejte a snažte se do něj vmačkat příslušné kořenící ingredience. Pozor ovšem se solí. Sůl vytáhne z masa veškerou vodu, a tak po vytažení masa z grilu nebude masíčko šťavnaté, ale suché. Naložené maso poté přikryjte poklicí nebo zabalte do alobalu a nechte uležet v lednici minimálně jeden den, pokud chcete, aby maso mělo tu správnou chuť.

Ke grilování také patří dobré pití. K masu nabídněte víno, pivo nebo si zkuste zaexperimentovat a hostů připravte mojito, které k létu také neodmyslitelně patří. Kdy nastane správný čas, rozpalte gril. Maso opatrně vkládejte na rošt a v průběhu pečení otočte maso pouze jednou. Nejdříve nechce opéct jednu stranu a poté druhou. U grilování se nevyplatí pospíchat. Maso grilujte radši delší dobu než kratší, a to při nižší teplotě. Maso, při dodržení tohoto postupu, bude šťavnatější a dostatečně tepelně opracované, takže se nemusíte bát salmonelózy.

Jestliže nemáte možnost grilovat na zahradě, zkuste třeba balkón. Na trhu se vyskytuje široká nabídka elektronických grilů, které mívají nepřilnavý povrch i kontrolku teploty. Existuji například i raclette grily, které mají nepřilnavé pánvičky určené i na zapékání sýry nebo zeleniny.

Dobrou Chuť!

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.