Koupě bytu – 4 tipy čím se řídit

Bydlet neustále v podnájmu je nejenom nepraktické, ale v poslední době také značně neekonomické. Ceny nemovitostí za poslední roky rapidně klesly a pryč jsou doby, kdy si vlastní nemovitost mohl dovolit pouze opravdu movitý a finančně zajištěný člověk. Než byste platili spousty tisíc cizímu člověku a riskovali, že vás může ze dne na den vyhodit, je lepší sehnat výhodnou hypotéku nebo si půjčit peníze od příbuzných a známých a byt si prostě koupit. Jednak budete bydlet ve svém a vaše děti budou mít alespoň zázemí, až sami vyrostou. Koupě bytu však není jednoduchou záležitostí a rozhodně byste ji neměli brát na lehkou váhu. Vzhledem k tomu, že hodláte investovat v rámci milionů, věnujte výběru veškerou svoji péči a nechte si poradit. těchto několik tipů vám volbu jistě usnadní.

Nedejte pouze na známé

Jakmile se ve vašem okolí rozkřikne, že si chcete pořídit vlastní byt, rázem se objeví přátelé a známí, o kterých jste už ani nevěděli, jestli existují. Příživníci si své oběti dokáží velmi dobře a rychle najít, proto nevěřte na ulisné řeči přátel a známých, kteří se mohou velmi rychle proměnit v supy. Jak je někde vidina velikých peněz, spousta lidí přátele nezná a nebude jim dělat sebemenší problém, prodat vám byt prolezlí plísní, s křivou stavbou nebo ve špatné lokalitě. Pokud se přeci jen rozhodnete dát lidem v okolí šanci, nemovitost si podrobně projděte a nestyďte se ani přivést s sebou odborníka.

Autor: Otto Schlappack

Provize se někdy vyplatí

Drtivá většina lidí chce najít bydlení své pomocí a okamžitě zanevře na realitní kanceláře, které z lidí akorát tahají peníze. Ano, ve spoustě případů tomu tak může být, nicméně je třeba si uvědomit, že se hledáním a výběrem nemovitostí takové firmy živí, proto je zcela přirozené jim za služby platit a navíc je zde jistý předpoklad, že tomu rozumí, a to nejspíš lépe než vy. Nebojte se proto realitní kancelář oslovit.

Jak vybrat realitku?

Při výběru realitní kanceláře mějte oči otevřené dokořán a nesedněte na lep první, která vám nabídne své služby. Realitní makléři umějí velmi dobře hovořit s lidmi a také manipulovat. Nestaňte se jejich obětí a raději si vše předem dobře prověřte. Svěřte se nejlépe do rukou také realitce, která má skvělé recenze na internetu, a to na diskuzních fórech a speciálně zaměřených stránkách, kde hodnotí přímo (ne)spokojení zákazníci. Dále sledujte také vzhled webových stránek, míru propagace, marketing a historii společnosti.

Prověřte si ceny

Našli jste byt dle vašich představ, ale za nesmyslně vysokou cenu a stejně tak jste objevili jemu podobný, který je o mnoho levnější. Možná vás automaticky napadne, že ten drahý bude o poznání kvalitnější a za tím laciným se skrývá cosi špatného. Pravdou je, že tomu tak vůbec nemusí být, ba naopak. Nenechte se napálit vysokou cenou a než si začnete byty prohlížet, zjistěte si, kolik by měl vlastně stát. Nezapomeňte zohlednit velikost a také lokalitu, která při koupi hraje ohromnou roli.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.