Jaké jsou způsoby zateplení?

955-0912486798

Zateplení fasády je jeden z nejúčinnějších prostředků jak snížit náklady za vytápění a zároveň zmodernizovat vzhled objektu. Vhodné a správné zateplení domu dokáže snížit náklady až 30 % z nákladů na vytápění, což je v dnešní době se stále rostoucími cenami za energie velký argument pro zateplení. Jaké jsou základní způsoby zateplení, se dočtete v našem článku.

Jaké jsou druhy zateplení?

Zateplení fasády je možné provést dvěma způsoby. Prvním způsobem je kontaktní zateplení fasády, jinak známé také jako kontaktní fasáda. Druhým často používaným způsobem je provětrávaná fasáda. Více se využívá kontaktní zateplení fasády, protože je jednodušší na aplikaci.

Provětrávaná fasáda se pak využívá u domů, které potřebují „více dýchat“. Jedná se o zateplení, které nabízí lepší zvukovou izolaci oproti kontaktnímu zateplení fasády.

Více o kontaktním zateplení fasády

U kontaktní fasády je nejčastějším tepelným izolantem minerální vata nebo pěnový polystyren. Izolant se připevňuje napevno ke staré fasádě. Mezi zákazníky je oblíbenější pěnový polystyren kvůli jeho nižší ceně a také je snadnější na opracování než je tomu u minerální vaty.

Výhody kontaktního zateplení:

  • vhodné pro novostavby i rekonstrukci
  • vhodné pro vnitřní i vnější zateplení
  • rychlý a jednoduchý způsob
  • vynikající parametry

Šedý polystyren

Speciálním druhem polystyrenu je tzv. šedý polystyren. To je grafitový polystyren, který má lepší tepelné vlastnosti než klasická minerální fasádní vata. Používá se pro efektivnější zateplení domu při zachování stejné síly izolace jako u klasického bílého polystyrenu EPS 70F.

Jak je to možné? Desky šedého polystyrenu obsahují nanočástice grafitu, který dokáže odrážet teplo zpět k jeho zdroji a zvyšuje se tak izolační účinek. Šedý polystyren se využívá především u vnějších tepelných systémů.

Šedý polystyren je možné použít u zateplení starších domů, ale stejně tak je vhodný a doporučovaný odborníky při zateplování pasivních a nízkoenergetických domů, a to při využití způsobu kontaktního zateplení.

 Více o provětrávané fasádě

Provětrávaná fasáda má svislou vzduchovou mezeru, kterou proudí vzduch. Díky tomu tento způsob zateplení zajišťuje aktivní odvod vlhkosti z povrchu izolace i z vnitřního líce vnějšího opláštění a také zabraňuje přehřívání fasády.

Provětrávaná fasáda se skládá z vrchního pláště, který je odolný proti povětrnostním vlivům, za ním je již zmíněná vzduchová mezera a pak následuje tepelná izolace a poslední skladba konstrukce. Nejčastěji se využívá pro zateplení dřevostaveb, reprezentativních administrativních budov, hal apod.

Výhody provětrávané fasády jsou:

  • vhodná pro rekonstrukce domů s vyšší vlhkostí
  • montáž není závislá na venkovní teplotě
  • používané izolanty (minerální vaty) mají vyšší tepelnou a akustickou účinnost než vlny u kontaktních systémů

Za poskytnuté informace děkujeme firmě MIRAS – zateplení Pardubice.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.