Jaká vybrat okna?

Výběr oken je poměrně delikátní záležitostí, kterou spousta lidí bere na lehkou váhu. Ti, co i hledají podnájem při prohlídce zohledňují především podlahu, kuchyňskou linku a zda je v místnosti vymalováno či nikoli, zatímco okna prakticky neřeší. S koupí a stavbou domu je to obdobné. Pak se ale může stát, že se vám v nemovitosti začnou objevovat nepěkné a zdraví nebezpečné plísně, celková vlhkost, budete bojovat  hlukem a bohužel také s nepořádkem. Jak tedy vybrat ideální okna, aby nebyla extrémně drahá a přitom splňovala svůj účel?

Myslete ekonomicky

Během stavby domu spousta lidí přemýšlí nad vytápěním. Zda je lepší zvolit krbová kamna, dotápět klasickým krbem a nebo zvolit jednoduchou variantu v podobě přímotopů, které lze kdykoliv zapnout a zase vypnout. Přemýšleli jste ale také nad tím, kolik tepla a energie vám může unikat skrz okna? Výsledky jsou neuvěřitelné! Ročně tak, dle statistik, můžete přijít až o desítky tisíc korun. Nebylo by lepší peníze ušetřit  jet raději na zahraniční dovolenou? Než se do bytu nebo domu nastěhujete, zjistěte si, zda okna neprofukují, v opačném případě trvejte na izolaci, kterou vám pronajímatel musí zajistit, a to na jeho vlastní náklady.

Pozor na vlhkost

Pakliže okna netěsní tak, jak by měla, může se v místnostech objevovat vlhkost. Orosením oken nebo parapetů to však pouze začíná. Následně přibudou také promočené zdi a plísně. Spolu s nimi se tak připravte na alergické reakce, celoroční chronickou rýmu a možná vyrážky, které jsou průvodním jevem. S plísněmi, ať už těmi domovními nebo venkovními, si nezahrávejte a včas se postarejte o vhodnou tepelnou izolaci.

A která okna těsní nejlépe? Ideální volbou jsou okna platová, která dnes můžete vidět prakticky na všech novějších budovách. Náklady na jejich pořízení jsou standardní, doba životnosti opravdu dlouhá, a to v horizontu desítek let a co se těsnění týče, platová okna jsou ta nejlepší. Pakliže i plastová okna vyberete, nehrajte si na kutily a nechejte si je nainstalovat odborníky.

Hluk a jeho dopad na žití

Venkovní hluk dokáže velmi negativně narušit žití, obzvláště v případě, máte-li rodinu a potrpíte si spíše na soukromí a klid. Některá okna jsou natolik ,,inteligentní“, že dokáží byt nebo dům dokonale odhlučit, že máte uvnitř nemovitosti pocit, jako byste se nacházeli na venkově. Touto vlastností se pyšní opět okna plastová, ale stejně tak hliníková, jež jsou pravděpodobně ještě lepší variantou.

 

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.