Jak vysušit mokré zdivo?

3167243815_8b8d4b6450_b

Pokud bydlíte ve starém domě, tak už určitě za sebou máte několikaletý boj s vlhkostí. Vlhkost zdiva je zároveň příčinou dalších problémů jako je plíseň, mapy na stěnách a s tím související alergií nebo zhoršením astmatu. Vlhkosti se ale můžete zbavit jednou pro vždy.

Co způsobuje vlhkost zdí?

Nejčastěji vlhkost zdiva způsobuje vzlínající vlhkost z přiléhající zeminy a nezaizolovaných základů. Podílí se na tom i nedostatečné větrání nebo vytápění. Dalšími viníky mohou být netěsnící okna a nekvalitně provedené nebo nevyhovující fasády. Ze všeho nejdůležitější je tuto příčinu odhalit a účinně proti ní bojovat.

Vysoušení a větrání nestačí?

Pokud pravidelně a správně větráte a máte doma zapnutý vysoušeč vzduchu, je potřeba přejít k radikálnějšímu řešení tohoto problému. Nejjednodušším způsobem vysoušení zdiva je vybudování otevřeného příkopu kolem staré a vlhké zdi.

Hluboký příkop se následně vysype štěrkem a půl metru od vlhké zdi se postaví opěrná zeď z betonu, ta se spojí betonovým můstkem přes štěrk se základy domu. Díky tomu vznikne odvětrání zdi, které bude zabraňovat zvlhčení zdi a zároveň ji bude vysoušet.

Kompletní sanační a omítkový systém

Pokud příkop nepomůže, tak se přistupuje ke kompletní sanaci a omítkovému systému. Jedná se o rozsáhlou sanaci zdiva, která se skládá z několika fází:

  • sanační podhoz,
  • sanační omítka,
  • sanační štuk.

Prvním krokem je odstranění původní staré omítky, a to až na cihly. Následuje vysušení vlhkého zdiva pomocí tepelného vysoušeče nebo jiných přístrojů. Volbu vhodného vysoušeče doporučujeme přenechat na odbornících, kteří na základě stavu zdi dokáží vybrat nejvhodnější.

Následujícím krokem je příprava sanačního podhozu a následné nahození pomocí zednické lžíce. Nahozenou směs je důležité srovnat latí do hladka a nechat vytvrdnout. následuje další vrstva , a to je sanační omítka. Do té je dobré přidat provzdušňovací přísadu.

Provzdušňovací přísada se ředí s vodou a 1 litr vystačí na 50 kilogramů směsi. díky této přísadě se lépe docílí tvorby mikroporu v omítce. Poslední fází je aplikace sanačního štuku a možná výmalba zdi.

Jedna rada na závěr

Pokud už vám do domu vnikla vlhkost a při nejhorším i voda, ať už dešťová nebo při povodních či vytopení sousedem, je nutné vše řádně dezinfikovat. Spolu s vodou se do domu dostali i bakterie a mikroby, které by mohly dál způsobovat zdravotní problémy obyvatel domu.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.