Jak vyrobit stůl

Stůl je jeden ze základních částí nábytku v kuchyni či v jídelně. V každé domácnosti ho najdete. Na trhu však ceny stolů stále rostou, a tak vám poradíme, jak si takový jednoduchý dřevěný stůl můžete vyrobit sami.

Pro stavbu stolu budete potřebovat: Hoblík hladík, Hoblík „vlaštovku“, Dlabačku, dlabací dláta velikosti 10 a 15 mm, Dláto, Gumovou palici, Křížové šroubováky, Stolní pilu, srovnávací a tloušťkovací frézku (nebo kupte hotové prkna), Pokosovou pilu, Pásovou brusku, brusný, papír zrnitosti 80 a 600, Tužku, pravítko, kovový svinovací metr a úhelník, Čtyři rámové svěrky, Forstnerův vrták průměru 25 mm, Pásovou pilu, Akumulátorový šroubovák, šroubovací bit a vrtáky podle velikosti vrutů, Ostrý nůž na vyřezávání, Dřevo: viz obrázek – borovice a borové kolíky, Vruty č. 8 křížový, pozinkovaný, zápustný: 16 kusů délky 25 mm, 8 kusů délky 38 mm, Spojky na uchycení stolové desky 12 kusů, s vruty 15 mm dlouhými, PVAc lepidlo, vodu a hadřík, Lak, Štětce.

Postup výroby stolu

Začneme označením polohy dlabu na horních stranách nohou. Můžete na to použít dlabačku nebo je můžete ručně vyhloubit vrtákem a dokončit dlátem a palicí. Jestliže požijete dlabačku, dosáhnete mnohem lepšího výsledku, a to tak, že ponecháte nohy delší a zhotovíte dlab pro čep s perem a teprve potom upravíte konečnou délku. Rohy drážky pak začistěte dlátem.

Dál přistoupíme ke zhotovení čepů. Čepy na lubech s perem zhotovíme tak, aby odpovídaly dlabům na nohách. Pokosouvou pilou seřízněte konce čepů, ale musíme dávat pozor na to, aby zkosené konce čepů se nedotýkaly po osazení do dlabů. Na toto musíme dbát z důvodu toho, protože by se pak spoje dokonale neuzavřely. Poté nadbytečné dřevo odstraňte hoblíkem, aby bylo spojení perfektní.

Dalším krokem k vyrobení stolu je zužování nohou. Nejdříve označte linii zúžení po stranách noh. Odstraňte přebytečný materiál ze stejné strany kde je čep a ujistěte se, že zužujete vnitřní strany noh. Znovu odřízněte pásovou pilou a potom hoblíkem hladíkem odpadkové dřevo a povrch srovnejte do hladka.

Přistoupíme k montáži samotného dláta. Nejprve zkontrolujte, zda všechny spoje dokonale padnou. Poté nastavte svěrky na správnou délku a připravte si odpadkové kusy dřeva na ochranu vašeho díla. Doporučujeme je upínat do svěrek ve dvou fázích: nejdříve slepte nohy s luby krátkými. Ve druhé fázi, po vytvrzení lepidla spojte tyto dva rámy s dlouhými luby.

K dokončení výroby stolu už zbývá jen vyrobit desku stolu. Nejdříve uspořádejte prkna tak, aby se směr letokruhů na čelech prken střídal. Prkna nechte alespoň o 25 mm delší, než je potřeba. Konečnou délku uřízněte po zaschnutí lepidla. Nastavte svěrky na správnou délku, na hrany prken naneste lepidlo a desku slepte. Po vytvrzení seřízněte na požadovaný rozměr, obruste a pomocí spojek připevněte na rám. Stůl nakonec natřete lakem.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.