Jak úsporně vést domácnost?

Ekonomická krize je sice za námi, ale finance přesto nejsou něco, čím by každý člověk oplýval. Pokud žijete v klasické standardu, určitě si dokážete představit, že byste v určitých oblastech mohli značně ušetřit. Otázkou ale zůstává, které to jsou. Omezíte se na jídle, které by mělo být kvalitní? přestanete si kupovat značkové oblečení nebo vyměníte drahou kosmetiku za lacinou a budete tak riskovat vyrážky? Ne! Raději se naučte šetřit v domácnosti.

Netopíte zbytečně moc?

Někteří lidé a obzvláště pak větší rodiny jsou schopně očně protopit tisíce korun, a to zcela zbytečně. Málo kdo si totiž uvědomuje, že právě v této oblasti lze neuvěřitelně ušetřit. Ptáte se jak? Jednou z variant je, začít jednoduše topit trochu méně. Pokud máte doma přímotopy, které neustále ,,jedou“ na plné obrátky, není se čemu divit, že vyhazujete peníze oknem. Pakliže můžete topení samovolně regulovat, naučte se jej vypínat v případě, nejste-li doma. Za ušetřené peníze tak budete moci jet celá rodiny na zahraniční dovolenou nebo si užijete opravdu bohatého Ježíška.

Nejezte v restauracích

Stovka sem a stovka tam. Řeknete si, že vás nějaký oběd nebo večeře v restauraci přeci nemůže rozhodit, nicméně spočítáte-li si měsíční výdaje za jídlo v restauračních zařízeních, pravděpodobně se zhrozíte, neboť to už nebude několik set korun, ale tisíce. A řeč není pouze o večeřích s vaší drahou polovičkou, ale také o klasických obědech, které absolvujete během polední pauzy v zaměstnání. Zkusili jste si někdy spočítat, jaký je rozdíl mezi jídlem v podniku a tím, které si připravíte doma a v práci pouze ohřejete? Chcete-li značně ušetřit, pak se začněte soustředit i na tuto stravovací oblast. Výsledkem budou opět tisíce korun, které najednou budou přebývat.

Vše si podrobně pište

Pokud máte neustále pocit, že se vám peníze kutálejí všude kolem, jenom ne tam, kam by doopravdy měly, pak vás možná uklidní fakt, že rozhodně nejste jediná domácnost. Problém pravděpodobně nespočívá v tom, že byste byli bez peněz, ale jednoduše s nimi neumíte hospodařit tak, jak by bylo záhodno. Existuje však jednoduché a chytré řešení, které by problémy mělo vyjasnit. Začněte si podrobně psát veškeré vaše výdaje, a to opravdu do toho nejmenšího detailu a včetně každé žvýkačku. Ve výsledku nejspíš zjistíte, že si pravidelně dopřáváte kávu s sebou u nedalekého bistra, kupujete si zbytečný časopis a pečivo často vyhazujete, neboť ho nestíháte sníst.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.