Jak udělat a zařídit koupelnu v podkroví

Koupelna v podkroví patří k těm nejromantičtějším koupelnám vůbec. Představa koupání se pod kapkami deště je sen nejednoho člověka. Ovšem zařízení takové podkrovní koupelny patří k těm náročnějším, šikmý strop totiž předem určuje rozmístění sanitárního vybavení. Je proto problém s napojením na stávající rozvody vody. Na konci této strastiplné cesty ovšem čeká malebný prostor, ve kterém ve většině případů zbudou trámy podtrhující atmosféru nebo vikýře a krásná střešní okna, vnášející do prostoru denní světlo. Vyšší finanční částky vložené do takového projektu tedy nemusíte litovat.

Nejdříve něco k rekonstrukci k podkrovní koupelny. Musíme vzít v úvahu některá zásadní stavební pravidla, která určuje zákon. Norma stanovuje výšku obytného prostoru v podkroví na 260 cm, ve snížených místech musí být podchodná výška minimálně 210 cm. Toto vychází z výšky průměrně vysokého muže, což je 180 cm a jeho nároku na prostor. V koupelně rovnoběžné s obvodovou stěnou (s nadezdívkou) by měla výt výška nadezdívky alespoň 130 cm. Stejně jako výše nadezdívky je důležitý i sklon střešních rovin, proto z pohledu umístění nábytku či zařízení u stěny je nejvhodnější sklon 45° a více. Kanalizační stoupačka nesmí být vzdálení od zařizovacích předmětů více než 3 m a od toalety 1,5m. Toto opatření je z důvodu toho, aby spád k odpadu byl dostatečný.

Rozmístění sanitárního zařízení

Když se chystáte rozmístit sanitární zboží, musí všechna pravidla o rozmisťování jít stranou. Podstatné je totiž pouze to, abychom koupelnu mohli pohodlně užívat bez boule na hlavě, od šikmého stropu. Dostatek prostoru bychom měli mít hlavně u toalet a bidetů, kde bychom se při pohybu ze sedu a nahoru mohli udeřit. To samé platí pro vanu, akorát že u vany musíme zajistit pohodlný nástup i výstup.

Trochu jiné to je s umístěním sprchového koutu. U jeho usazení pár centimetrů navíc rozhodně nepomůže. Jestliže vychází jeho umístění právě do místa zešikmení stropu, můžeme využít některých nabízených modelů, u nichž lze přizpůsobit horní hranu sprchového koutu. Druhé řešení je sprchový kout nebo zástěna vyrobená na míru. Tu můžete objednat u výrobců skla. Nezapomeňte mimo jiné při instalaci na speciální těsnění zabraňující stékání vody přiotevření dveří.

Další problematickou částí sanitárního nábytku je umyvadlo. Jestliže najdete místo pro umyvadlo kde šikmý strop překáží, využijte zápustná umyvadla, anebo ty, co jsou určená k postavení na desku. Deska se dá totiž snad přizpůsobit prostoru, a tak neváhejte si ji pořídit, snadno seříznout a instalovat do ní zvolené umyvadlo. Deska může být z MDF desky nebo i z umělého kamene.

Zárukou pěkné a útulné koupelny je také kvalitní koupelnový nábytek, který zahrnuje různé skříňky, poličky a zrcadla. Můžete být vyroben v moderním i v retro stylu.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.