Jak si vypěstovat pěkný trávník

Sice se zdá, že založit trávník není žádná věda, ale ten kdo chce mít skutečně kvalitní hustý trávník, neměl by zanedbat nutné přípravy pro jeho vysetí. Trávník je nezbytnou součástí našeho života, tedy i příroda sama. Neměli bychom to proto zanedbat a dát si práci s jeho založením. Trávník má rád kvalitní půdu, a tak to byste měli začít. Jestliže na vašem pozemku, na kterém se chystáte trávní založit, není dostatečně kvalitní hnědá (v lepším případě černá půda), ale pouze jílovitá půda, nemůžete čekat, že vám na ni vyroste krásný zelený hustý trávník. Doporučujeme tedy navézt na nekvalitní půdu vrstvu cca 7cm kvalitní černé půdy. Samozřejmě je nejideálnější, když si půdu předem prosejete.

Jestliže půdu prosévat nebudete, musíte ji před osetím řádně zkypřit minimálně do hlouby rýče. Nemusíte se skutečně bát „zajet“ rýčem tak hluboko. Mnozí si myslí, že kypřit půdu stačí pouze po budoucí kořeny vašeho trávníku (což je zhruba 10cm), pravdou ale je, že tím, že půdu prokypříte hluboko, otevřou se spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Tuto namáhavou práci, vám může usnadnit zahradní kultivátor. Ten odstraní kameny a zbytky kořenů.

Po dostatečném prokypření půdy, odstraňte výraznější nerovnosti pomocí hrábí a přizpůsobte si hlinitý povrch svému ideálu. Poté nechte půdu 2-3 týdny odpočívat. Odpočinek je pro půdu velmi důležitý, a to důvodu toho, že půda zhutní a v budoucnu nedojde k propadání povrchu půdy.

Na půdu 3 dny před zasetím můžete aplikovat hnojivo nebo přípravky pro zkvalitnění půdy. Musíte ale předtím, než hnojivo aplikujete, půdu vyčistit od plevele, který, ve fázi odpočinku půdy, vyklíčil. Poté půdu znovu zarovnejte a zpevněte. Zpevněn nejlépe docílíte použitím zahradního válce. Pokud ho ovšem nevlastníte, nebo si ho nemáte kde vypůjčit, přivažte si k botám prkna o něco málo větší než jsou právě vaše boty a půdu postupně sešlapujte. Zabráníte tak nadměrnému zkypření půdy a půda si tzv. sedne.

Sázení travního semene

Pokud chcete dosáhnout toho, aby váš budoucí trávní získal hezký homogenní vzhled, tak před výsevem promíchejte travní směs rukou. Pro dosažení kvalitního hustého trávníku rovnoměrně vysejte 20-25 g směsi na 1m2. Doporučujeme vysévat pomocí sypacího vozíku, se kterým dosáhneme pravidelnějších výsledků, a semena budou rozložena rovnoměrně.

Semena zatlačte do země buďto zahradním válcem nebo pomocí nášlapných prken. Tímto dosáhnete toho, že semena se zemí udržujete vlhká a urychlujete klíčení. Další výhodou je to, že semena jsou chráněna před odvátím a před vyzobáváním ptáků.

V prvních 3-4 týdnech musíte semena v půdě udržovat vlhká. Za běžného letního počasí stačí cca 10-15l vody na m2. Nezapomínejte při zalévání držet proud vody směrem nahru, aby se mohla voda rovnoměrně snášet dolů. V zalévání pokračujte i přesto, že sivo již vyklíčilo.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.