Jak se staví plot

Plot je ta nejpřirozenější ochrana obydlí, jaká může být. Každý z nás o plotu trochu jiné představy, jelikož na dnešním trhu již existuje spousta možností a druhů plotů. Jelikož jsou ploty nezbytnou součástí našeho života, máme pro vás pár rad a typů, které by se vám o stavbě plotu mohly hodit.

Ze všeho nejdřív bychom se měli rozhodnout, jaký typ plotu chce stavět. Měli bychom mít konkrétní představu plotu a vědět jakou funkci bude náš budoucí plot plnit. Můžeme mít plot jako pouze optickou bariéru nebo jako skutečnou ochranu obydlí. Někteří budují plot pouze z důvodu toho, aby zahrada získala konkrétní rysu a vyobrazil se celistvý tvar. Ti, kteří bydlí v řadových domcích, často sáhnou spíše po nízkém plotu (plotovkami) nebo živým plotem, který skutečný plot pouze naznačuje. Lidé v klasických domcích však volí takové ploty, které efektivně slouží jako zábrana proti útěku malých dětí nebo volně pobíhajících psů.

Neměli bychom opomenout charakter parcely, kterou bude budoucí plot obklopovat. Měli bychom vzít v úvahu klimatické podmínky a povětrnostní podmínky v dané lokalitě. Kvůli těmto faktorům musíme přizpůsobit plot tak, abychom dostatečně čerpali z výhod, které nám nadělila sama příroda. Například na závětrné straně domu a tam, kde by se zahrada mohla lehce prohřát po ránu a naopak odpoledne dříve ochladit, bychom mohli volit propustné oplocení, a to kovaný, řídký laťkový, drátěný nebo i živý plot. Plot musí mít kvalitní základy, jestliže chceme prodloužit životnost.

Důležité informace k stavbě plotu

Naše zákony se k stavbě plotu v posledních letech začaly vyjadřovat a zjednodušovat i případná povolení k stavbě plotu. V původní verzi zákona byly totiž předpisy plotu nečekaně náročnější než stavba celého domu. Sice si plot stále nemůžeme postavit, kde chceme, ovšem pro umístění i realizaci jakéhokoli oplocení včetně toho, které přesahuje 1,8 m (případně oplocení na hranici pozemku s veřejným prostranstvím nebo s veřejnou pozemní komunikací) stačí dnes pouze územní souhlas, případně územní rozhodnutí o umístění stavby. Takže si můžeme určit sami, jaký vzhled a charakter oplocení určíme našemu budoucímu plotu.

Před samotnou stavbou plotu si musíme vytyčit skutečné rozměry a hranice pozemku. Nejvhodnější je domluva se sousedy, se kterými bychom se měli dohodnout, jaký typ plotu e pro obě strany vyhovující. Pokud můžeme doporučit, tak styl plotu po všech stranách obydlí by měl být jednotný a ladit se samotným objektem, kolem kterého oplocení stavíme. Ploty by měli být také výškově podobné. Prioritou jsou však dobré sousedské vztahy, takže i na tento faktor, bychom neměli při stavění plotu, který dělí dva pozemky, zapomínat.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.