Hledáte podnájem? Co byste měli vědět?

Než se usadíte a rozhodnete si pořídit rodinu, pravděpodobně bydlíte v pronajatém bytě, který je jakousi přechodnou stanicí. To ovšem neznamená, že budete vyhazovat peníze oknem. Plánujete změnit lokalitu, zabydlet se ve větším bytě nebo spolu s partnerem hledáte jiný typ bytu? Pak se podívejte, co byste o podnájmu měli vědět a na co se nikdy nenechte nachytat.

Pozor na makléře

Pakliže budete chodit na prohlídky bytů, které povede realitní makléř, buďte dvojnásobně obezřetní. Lidí, kovaní v tomto průmyslu, přesně vědí, co na obyčejné lidi platí a čím je zaujmout. Snadno tedy případné nedostatky nebo chyby zamaskují zdůrazněním kladných stránek. Realitního makléře se nebojte zeptat prakticky na cokoliv, musí vám být schopný srozumitelně a jasně odpovědět.

Cena musí být vždy jasná

Výše čistého nájemného je obvykle známa již při výběru na internetové stránce nebo na jiném zdroji. Pravděpodobně byste nešli na prohlídku domu nebo bytu, aniž byste znali jeho cenu. Okolo čeho ale bývá mnohdy spousta otázek, jsou další poplatky jako je voda, topení, elektřina a jiné poplatky, vztahující se k nemovitosti. Nájemci tuto skutečnost často neuvádějí, neboť může být poměrně vysoké hodnoty. Čistý nájem je sice za skvělou cenu, nicméně  poplatky se vyšplháte na nehorázné sumy. Může tomu tak být, ale také nemusí, každopádně než podepíšete smlouvy, vždy musíte přesně a do posledního centu vědět, kolik za nájem zaplatíte, a to se vším všudy.

Zahrajte si na detektiva

Některé jedince během prohlídky nemovitosti natolik uchvátí její vzhled a design, že zcela zapomenou na technické parametry. Pak by se vám ale také mohlo stát, že se budete potýkat s vlhkostí v bytě, s plísněmi nebo třeba s vypadávajícími pojistkami. Nebojte se hrát si na detektiva, prohlídněte každý koutek a ptejte se i na ty nejmenší detaily.

Nikdy nechoďte sami

Nezáleží na tom, zda plánujete bydlet sami či nikoli, na prohlídku bytu jděte vždy s někým. Tak k vám bude pronajímatel nebo realitní makléř otevřenější a nedovolí si zdaleka tolik, jako kdybyste přišli sami. Obzvláště, jste-li ženského pohlaví, poproste partnera, kamaráda, tatínka nebo klidně jen bývalého souseda.

Projděte si okolí

Krásný byt a skvělá cena jsou při výběru klíčovými faktory, o tom není pochyb, nicméně velmi důležité je také okolí bydliště, které si před podpisem smlouvy projděte. V příznivou denní hodinu se vydejte na obhlídku, zjistěte si autobusové či tramvajové spoje v blízkosti budoucího bydlení a také se zajímejte, zda se nedaleko nachází supermarket, případně pošta a drogérie. Zde už však samozřejmě záleží na vás a vašich osobních preferencích.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.