Chcete rekonstruovat? I vy si můžete vzít hypotéku

house-1407562_640

Pokud plánujete kompletní rekonstrukci rodinného domu, respektive bytu, pravděpodobně přemýšlíte nad způsobem financování. První možností je renovaci zaplatit z našetřených peněz. V případě, že nemáte takovou rezervu, nabízí se další řešení v podobě hypotečního úvěru.

Věděli jste o tom, že hypotéky neslouží pouze na nákup nemovitosti, ale i na jejich rekonstrukce a modernizace?

Starší nemovitosti jsou levnější, ale potřebují opravy

V posledních několika letech ceny novostaveb rapidně rostly, a proto se obecně doporučuje investovat do staršího obydlí, které si zkrátka opravíte a přizpůsobíte svým představám. Co se rozsahu rekonstrukce týče, ta se odvíjí od současného stavu obydlí, stáří nemovitosti a typu stavby. Jedná se o panelový dům, rodinný dům, nebo dřevostavbu?

Drobné přestavby zřejmě zvládnete financovat skrze úvěr ze stavebního spoření, jenž nevyžaduje zástavu nemovitosti. Jestliže je pro vás ale tento úvěr nedostačující, nabízí se i hypotéka.

Všechno si důkladně spočítejte

Online hypoteční poradci se shodují na tom, že byste si měli nejdříve všechno řádně spočítat, aby vám potom peníze nechyběly. Prvně si tedy sepište seznam oprav, které máte v plánu. Zohledněte aktuální technický stav nemovitosti, ale počítejte také s finanční rezervou. „Abyste nemuseli v průběhu rekonstrukce řešit nedostatek peněz, navyšte si hypotéku o 20 procent. Pokud totiž 20 % z objemu hypotéky nevyčerpáte, nemusíte se obávat penále. Banka vám podle skutečně vyčerpané částky pouze přepočítá výši měsíční splátky,“ uvádí Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz.

Co potřebujete pro sjednání hypotéky na míru?

Bance dokládáte přehled rozpočtových nákladů, přičemž některé banky mají pro tento přehled také formuláře. V neposlední řadě si musíte zajistit stavební povolení a ohlášku stavby. Přímo na FinTech projektu hyponamiru.cz se nachází hypoteční kalkulačka, jež vám pomůže srovnat nabídky na současném finančním trhu.

Uvedená webová stránka, která se řídí mottem „měníme hypoteční trh“, nabízí pestrou škálu užitečných článků s praktickými informacemi, například i o refinancování, hypotečních úvěrech na koupi bytu a podobně.

 

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.