ak si vyrobit domácí osvěžovače vzduchu?

V bytech i domech se bohužel často drží nepříjemné pachy, kterých se lze někdy obtížně zbavovat. Pokud v některé místnosti nemáte okno, jako je tomu například v předsíni nebo chodbě, může se zápach držet i několik dní, což rozhodně není příjemné. Nepříliš lichotivý je také odér v kuchyni, způsobený vařením a přípravou nejrůznějších pochutin. Takový česnek, cibule nebo třeba smažené řízky, se tak v domácnosti mohou držet dlouhou dobu a často nepomůže digestoř ani otevřené okno. Pro tyto situace byste po ruce vždy měli mít osvěžovač vzduchu, který si s nepříjemným zápachem poradí raz dva.

Osvěžovače vzduchu dnes samozřejmě najdete opravdu na každém rohu a pořídíte je za poměrně malé peníze. Většina přípravků však obsahuje chemikálie, kterými si zbytečně zamořujete byt a především je po celý den dýcháte, což může vést k obtížím s dýchacími cestami a pak také k alergiím. Chcete mít zdravou domácnost a ještě ušetřit? Pak si vyrobte vlastní osvěžovače vzduchu.

Voda, citrón a soda

Skvělou volbou je rozhodně směs obyčejné vody, citrónu a také jedlé sody. Tyto suroviny má doma ve spíži téměř každý člověk a pokud ne, v každém obchodě s potravinami nebo v supermarketu je pořídíte doslova za pár korun. Do nádoby s litrem vody přisypte lžičku jedlé sody a přidejte vymačkanou citrónovou šťávu Směs důkladně zamíchejte a přírodní osvěžovač vzduchu je na světě. Tati směs má příjemnou citrónovou vůni a kombinace citrusového ovoce a jedlé sody dokáže likvidovat pachy a bakterie ve vzduchu.  Cena osvěžovače je přibližně 8 korun, přičemž vám čerstvý vydrží až měsíc.

Voda, aroma a soda

Jedlé sody se ještě nevzdávejte, neboť vám může být dokonalým pomocníkem při tvorbě dalšího osvěžovače vzduchu, který se ve vaší domácnosti jistě neztratí. Jedna věc jsou rozprašovače, kterými zahubíte aktuální bakterie a zbavíte se zápachu z bot nebo po vaření. Každý by však doma měl mít i pomůcku, která bude vonět po celý den. Pořídit si můžete například známé výrobky air wick, které uvolňují vůni postupně a osvěžují domácnost opravdu po celý den. Cena takového přípravku je však poměrně vysoká a studie dokazují, že vás z chemikálií uvnitř výrobku může bolet hlava. Vyrobte si proto domácí vonnou směs, která vydrží vonět až měsíc a přitom je zdraví nezávadná a především levná. Potřebujete pouze trochu vody, jedlou sodu, sklenici na zavařeninu a vonné aroma, které se kape například do aroma lampy. Do sklenice dejte 2 lžičky jedlé sody, přidejte lžičku vody a pár kapek aroma. Sklenici zadělejte víkem, do kterého vytvořte několik dírek. Domácí vonná směs vás vyjde přibližně na 15 korun.

Pomeranč a hřebíček

zapomenout bychom neměli ani na retro záležitost, kterou si oblíbily již naše babičky a na kterou stále nedají dopustit. Řeč je o osvěžovači, který je maximálně přírodní a pro domácnost přirozený. Budete potřebovat pouze klasický pomeranč, ideálně zralejší a také domácí koření v podobě hřebíčku. Do pomeranče udělejte, po celém jeho objemu, menším nožíkem nebo ostrou špejlí drobné dírky, do kterých vpichujte hřebíček. Kombinace hřebíčku nasáklého pomerančovou šťávou bude domem překrásně vonět, a to i několik dní. Takový osvěžovač je skvělý například v době adventu, kdy navozuje typickou Vánoční atmosféru.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.