4 tipy, jak na zamlžená okna

Orosená či zamlžená okna by v místnostech rozhodně neměly být samozřejmostí. Pokud se zamlží během vaření, je vše v pořádku, pakliže se ale okna v celém domě nebo jen v nějakých pokojích mlží neustále, pak je pravděpodobně problém ve stavbě a jejich celkové instalaci. Abyste však nemuseli okna měnit, což by bylo opravdu nákladné, vyzkoušejte pár triků, které vám jistě pomohou a vy se budete cítit lépe.

Správně větrejte

Chybou spousty bytů a domů je nedostatečné nebo žádné větrání. Lidé často žijí v domnění, že pokud budou větrat, do místnosti se dostane chlad a okna se rázem zamlží či se dokonce začnou objevovat plísně a celková vlhkost. Opak je ale pravdou a proto byste se měli naučit pořádně větrat. Ideálně každé ráno, jakmile vstanete, otevřete okna na takzvanou ,,ventilačku“ a nechte je takto otevřená co nejdéle, dokud vám samozřejmě nebude zima.

Pozor na rolety

Často se okna rosí také proto, že mají nedostatek vzduchu a tepla, nikoli z důvodu špatného těsnění nebo ventilace. Podívejte se na vaše okna, zda nevlastní úzké rolety nebo těžké žaluzie a závěsy, které jsou často větším nepřítelem, než cokoliv jiného. V horkých dnech vám rolety nevadí, zatemněná, mohou se nedostatkem tepla z místnosti orosit a poté zamlžit. Zkuste je na noc rolety nechat povytažené a pozorujte případné změny.

Květiny – nepřátelé oken

Květiny a rostlinky jsou na parapetech krásnou ozdobou, která místnosti dodá život a energii, ovšem pokud jich máte až příliš, mohou být opravdu na škodu a zastávat podobnou negativní funkci, jako již zmiňované rolety, žaluzie a záclony. Vlastníte na parapetu skoro botanickou zahradu, přes kterou neunikne ani trochu světla, natož pak tepla? Pak květiny radikálně omezte a dovolte oknům, aby také trochu dýchala. Po zamlženosti náhle nezbude ani stopy.

Okna měnit nemusíte

Vyxzkoušeli jste všechny výše zmiňované rady, tipy a triky a okna jsou stále zamlžená a každé ráno orosená? Pak bude pravděpodobně opravdu chyba v izolaci či těsněníará několik desítek let či vlastní ještě starou dřevěnou konstrukci, měli byste vážně zapřemýšlet o jejich výměně za hliníkovou nebo plastovou variantu, pokud ale máte okna poměrně nová, pouze jsou v ráoufejte, okna měnit nemusíte. Postačí vám pořízení tepelné izolace, která udrží teplo v místnosti a okna se pak nebudou mlžit a rosit zevnitř, jako tomu bylo doposud.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte!

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.